ponedjeljak, 19. listopada 2015.

MARMELADA OD BUNDEVE S ĐUMBIROM I VANILIJOM

Bundeve kao rijetko koja namirnica imaju sve ono  što mnam u ovom modernom životnom ritmu treba: obilje vitamina i minerala, dijetnu kalorijsku vrijednost, svima korisna vlakna  Bundeve su iskoristijeve čak i od  sveprisutnog krumpira, jer se za razliku od njega mogu jesti i svježe.
Marmelada od bundeve
Sastojci
1 kg bundeve (muskat, turkinja)
2 dcl narančinog soka
80 dag šećera
1 dcl vode
1 šipka od vanilije ( ili ekstrakt vanilija od DajanaD)
3 dag svježeg đumbira
3 žlice limunovog soka
ako želite skratiti vrijeme dodajte džemfix

Priprema
1.
Priprema: Vaniliju uzdužno zarežite i sastružite njezin sadržaj. Pomiješajte ga sa šečerom, a mahunu sačuvajte. Očišćeno meso bundeve narežite na centimetar velike kocke, pa ga stavite u lonac s vodom, šečerom, vanilijom i narančinim sokom. Sve dobro promiješajte. Naribajte oguljeni đumbir.
VAŽNO: ako radite veću količinu 5-6 kg teško je sve narezati na kockice (narežite samo mali diona sitne kockice) .. onda  ostalo narežite na veće kocke i stavite u multipraktik na nastavak za izribati,a može se i štapnim mikserom fino usitiniti, ili ručno uzribajte kao jabuke..ipak će biti brže.. Ima posla, ali pekmez je iznad očekivanja, a možete ga miještati sa jabukama ili nekim drugim voćem npr. kruškama..

2.
Postupak: U loncu  smjesu zakuhajte i uz stalno miješanje kuhajte jednu minutu. tada dodajte đumbir i nastavite kuhati dok se marmelada ne zgusne. probu napravite na ohlađenom tanjuriću na kojega  kapnite  malo marmelade. Kuhanoj marmeladi primješajte limunov sok, a mahunu vanilije izvadite. Vruću marmeladu nalijte do vrha u sterilizirane staklenke pa u svaku utaknite komad kuhane vanilije.
Staklenke vruce odmah zatvorite poklopcem i  omotajte marmeladu dekom i sačekajte da se ohladi ili ostvite u pećnici zatvorenoj toploj preko noći..
Više o tome u džemu i pekmezu od šljiva  opširnije  a možete  skratiti vrijeme kuhanja sa džemfiksom (pogledati na upute od vrečice)..
Recept mi se dopao a izvor je iz casopisa  "Dobar tek"  Na coolki sam našla samo jedan  recept Džem od buće by ljubica0312

3.
Većina bundeva ima tvrdu koru koju je teško guliti, čak i rezati.
 Da biste si olakšali posao  evo mali savjet: oštar nož zarinite u tikvu, a onda je odignite od površine i s dvadesetak centimetara visine pustite da padne na radnu površinu. Tako će se bundeva raspuknuti i lakše ćete je oguliti. I noževe je važno ne prati u vručoj vodi   obavezno se peru u hladnoj vodi, jer  brže otupe..
 Posluživanje
Bundeve i tikve koje dozrijevaju u jesen donekle se razlikuju od onih koje dozrijevaju ljeti. Ljetne tikve beremo dok su sasvim male.., jer su tada najukusnije. Jesensko zimske sorte, poput early, buttermut i muskat de Provence,  svoju punu zrelost dostižu  tek mjesec dana nakon branja. Tijekom tog perioda njihovi se ugljikohidrati pretvaraju u šečere, mijenja im se boja mesa i kore, a meso postaje mirisno, slatko i privlačno. Skladištenje bundeva toliko je lako da ih neko vrijeme možete držati u stanu kao ukras, a onda ih jednog dana jednostavno pojedite! Temperatura prostorije u kojoj ih držite ne bi smjela pasti ispod 5°C a idealni uvjeti su  u rasponu od 10-21°C.
Pojedine sorte bundeva imaju različite okuse koji mogu ići od gotovo neutralnog do povrtnog, uz mirise slične lubenicama, kestenima ili lješnjacima.
Okus im popravljaju začini poput đumbira, curryja, peršina ili bosiljka, dok slatka jela s bundevama vole cimet, vaniliju, klinčiće kardamom, limun i naranču.  Bundevu early butternut karakterizira voćna aroma i slatkasto meso pa se češće koristi u slatkim receptima, dok je poznata hokaido bundeva  brašnasta, suha i odlična je za pripremu juha, njoka, povrtnih jela te pečenje u pećnici ili na žaru.
Izvor: coolinarika.com   (anka-1955)

0 komentari:

Objavi komentar