Iako sa svih strana apeluju da je unošenje tečnosti jako bitno, naročito u letnjim mesecima kada su visoke temperature, vodite računa da ne preterate. Stručnjaci su otkrili da postoji opasnost od prevelikog unosa tečnosti što može dovesti do hiponatremije.
Hiponatrijemija je poremećaj elektrolita koji karakteriše snižena koncentracija natrijuma u krvi čoveka. Hiponatermija nastupa uz pojačan unos vode, a simptomi su mučnina, povraćanje, gubitak svesti, a zabeležen je i smrtni slučaj.
Najčešće greške koje ljudi prave jesu te što posežu za flašama vode i u trenutcima kada ne osećaju žeđ, što je pogrešno i ne bi trebalo da se radi. Organizam sam šalje mozgu signale kada oseti potrebu za unosom tečnosti i trebalo bi da osluškujete organizam i da popijete tečnost samo onda kada vam se javi želja.
Stručnjaci napominju da ukoliko dehidrirate lakše ćete se oporaviti i nadomestiti vodu u organizmu, nego ukoliko preterate sa unosom tečnosti. Kada se u organizam unese previše tečnosti, organizam nije u mogućnosti da izluči višak vode, pa tako krv postaje razređena, a stanice u telu oteknu što može biti jako opasno.
Stručnjaci napominju da optimalan unos tečnosti u organizam individualan i da zavisi od mnogo faktora kao što su godine, telesna masa, geografski položaj, ali prosečna norma je oko osam čaša vode na dan.
Trebalo bi imati na umu da i hrana koju unosimo u toku dana takođe sadrži određenu količinu vode, pa tako i od toga šta smo u toku dana pojeli zavisiće i koliko nam je vode potrebno. Putem drugiha napitaka kao što su kafa, mleko, sokovi, gaziraninapici, takođe unosimo vodu, ali i putem hrane, kao što je supa, voće, zeleno povrće i duge.
Izvor: zena.blic.rs
srijeda, 29. srpnja 2015.
Home »
Ljepota i zdravlje
» NE BISTE VJEROVALI: PRETJERANI UNOS VODE MOŽE DA OSTAVI KOBNE POSLJEDICE!
0 komentari:
Objavi komentar