Sastojci
- glatko brašno - 40 dkg
- mlijeko 2 dcl
- 1/2 kocke kvasca (2,5 dkg)
- 1 žlica šećera
- malo soli
- 3 žumanjka
- 7 dkg rastopljenog maslaca
- malo ruma ili rakije
Priprema
- Vrijeme pripreme:
- Težina:
-
1
U mlako mlijeko umiješati žlicu šećera i udrobiti kvasac pa poklopiti i ostaviti na toplom da se raspjeni. Treba obratiti pažnju da posuda za pjenicu bude dovoljno velika jer se masa najmanje utrostruči.
Brašno je poželjno prosijati da "uhvati zraka" ali i da se prilagodi temperaturi kuhinje. Većina nas u svojim kuhinjama više nemamo sito, ali i žičana cjediljka može izvrsno poslužiti za prosijavanje. U brašno umiješati malo soli.
3 žumanjka dobro izmiješati sa rastopljenim maslacem pa dodati sve ostale sastojke i malo ruma (ili bićerin rakije).
Mijesiti dugo i snažno - dok tijesto ne postane glatko i ne lijepi se više za ruke i stijenke posude. Ako je tijesto pretvrdo, može se još malo dodati mlakog mlijeka u početnoj fazi miješenja.
Sada tijesto razvaljati na pobrašnjenoj radnoj površini otprilike prst debelo i odmah izrezivati kolute (modlom ili čašom). Izrezane kolute tijesta treba malo poprašiti brašnom i pokriti kuhinjskom krpom (tako piše u receptu, ali sam ja otkrila da je čista vreća za smeće još bolje rješenje) i ostaviti 1 sat da se diže. Ne prevrtati ni zavirivati, bez brige - nema šanse da ne uspije!
U dubokoj velikoj, tavi zagrijati puno ulja i pržiti krafne. Ovo se odvija iznenađujuće brzo, kada zadnju krafnu stavite u tavicu, onu prvu treba već okrenuti da se prži i sa druge strane i tako redom. Dobro pržene krafne trebaju imati blijedi pojas (ringlu, rekla bi baka) sredinom oboda.
Uz servirano brdo krafni na stol se stavi
i zdjelica nekog kiselkastog pekmeza (drenjina, šipak, marelica...) i
svatko si uzme malo pekmeza na tanjurić i moči krafnu u to.
0 komentari:
Objavi komentar