Osim što je fin ima terapijska svojstva u prvoj pomoći kod zatvora..Ako ga spremate za zimu pastrizirajte ga..i držite na tamnom imjestu..Može stajati i do 7 mjeseci ako ga ne popijte jer brzo nestane..
Sastojci
1 kg šljiva
4 l vode
20 dag šećera
2 male žličice limunske kiseline
malo cimeta i kardamoma (po želji)nije uvjet
Priprema
1.
Šljive oprati, očistiti od koštica prepoloviti ili na četvrtine, Kuhajte ih u 2 l vode dok ne omekšaju, nekih cca 30 minuta ovisi kuhate li na plinu ili struji.. nakon toga ih sameljite na stroju (u blenderu ili multipraktiku). Nakon toga procijediti kroz gazu ili cjediljku. Dodati šečer ( dodala sam 20 dag a vi ako volite satki sok možet i do 1/2 kg ali meni je preslatki), limunsku kiselinu i procijeđeni sok u kojem su se kuhale šljive (na gazi ostanu komadići šljive), ostatak vode od 2 litre I to je ukupno je 4 l te ponovno zakuhajte 10-15 minuta. Ulijte toplo još vruce u staklene zagrijane prethodno dobro oprane boce (u pećnici). Sok se nevjerojatno brzo potroši..Ali ako želite sačuvati za zimu pastrizirajte ga..
Dodala sam nehotice i cimeta i kardamoma..mojima se jako dopalo...No vi nemorate jedino ako volite ove divne okuse..
2.
Pasterizacija je postupak u kojem se napunjene boce ili staklenke zagrijavaju u zatvorenoj posudi s vodom ili u pećnici štednjaka (što je meni u pećnici milije). Staklenke se napune, zatvore i slože u lonac . Pri tom se one ne smiju međusobno dodirivati.
Kako bi se izbjeglo dodirivanje boce ili staklenke jednostavno omotamo kuhinjskom krpom. Zatim dolijemo vode koja dopire do 3/4 boce i poklopimo lonac. Ako je lonac prenizak, pomognemo si preokrenutom zdjelom. Lonac zagrijavamo dok ne zavrije. Kad zavrije, odmah maknemo boce tj.staklenke i pokrijemo ih dekom ili debelim ručnikom kako bi se postepeno hladilo. Ovako se uništavaju mikroorganizmi odgovorni za kvarenje hrane, a i staklenke se dobro hermetički zatvore.. U deki držim skroz dok se ne ohladi (obićno dan i noć a nekad i do 48h)
Izvor: coolinarika.com
Nema komentara:
Objavi komentar