Ima li boljeg posla za ljetne vrućine od odleđivanja škrinje za zamrzavanje? Naravno da ima, reći će mnogi, a i sama bih si našla nekoliko boljih zanimacija istog trena, ali što se mora – mora se (kolko god bilo teško ;) )
Ako će vam biti lakše, pravovremenim i redovnim odleđivanjem zamrzivača štedite električnu energiju i produžujete vijek trajanja uređaja. U pravilu bi se zamrzivač trebao odleđivati čim debljina leda prijeđe nekih 0,5 cm. No, iako sam se i sama više puta uvjerila da se tanki sloj leda prije odmrzne i brže sam gotova s poslom, često mi se dogodi da odgađam to čiščenje poprilično dugo. U početku je to čiščenje trajalo i trajalo i stvarno sam se znala naraditi. A sjećam se i famoznih odleđivanja škrinje dok sam bila klinka i kako je baka to mrzila jer bio je to posao od cijelog dana: škrinja se iskopčala iz struje i to je bilo to, čekalo se da se odmrzne, voda je curila na sve strane, meso se raznašalo susjedima po škrinjama da se sačuva…ma svašta!
Ja doduše danas nemam onu ogromnu duboku škrinju za zamrzavanje, nego ladičarku sa tri velike duboke ladice u sklopu hladnjaka. Kada smo kupovali hladnjak, tražili smo model koji ima odvojene motore i za hladnjak i za zamrzivač koji se nalazi u podnožju hladnjaka. Na taj način, zamrzivač mi radi neovisno o hladnjaku, odnosno, mogu ga isključiti a da hladnjak i dalje radi i mogu reći da smo modelom prezadovoljni da nam se nikad još nije pokvario u ovih 10 godina od kad ga imamo.
Nadalje, ako ste mislili da je odmrzavanje zamrzivača dugotrajan posao, u krivu ste, jer sve se može ubrzati. Evo nekih uputa kako brzo odmrznuti zamrzivač u svega 2 sata:
Dakle, kada odmrzavam zamrzivač, jednostavno ga isključim na gumb a ostatke nepotrošene zamrznute hrane pospremim u hladnjak kojem prije toga pojačam hlađenje na maximum. (mada se trudim isprazniti ga što više prije odleđivanja)
Tada u više odvojenih posuda (obično 3) zagrijem vodu do ključanja i na svaku policu zamrzivača stavim po jednu zdjelu vrele vode. Na taj se način zamrzivač odledi u svega 2 sata. Moj zamrzivač ima na dnu rupicu na koju se stavi predviđeni mali lijevak za odvodnju viška vode. Dakle, namontirati lijevak ( a ako ga nemate, imrovizirajte nešto kako bi se voda slijevala u plastičnu posudu ispred zamrzivača) i eventualno oko zamrzivača staviti suhe krpe za pod (za svaki slučaj ;) )
Postupak sa zagrijavanjem vode treba ponavljati više puta, onim tempom kako se voda rashladi.
Odmrznuti zamrzivač prvo prebrisati spužvicom namočenom u vodu sa nekim blažim detergentom (najčešće koristim obični detergent za pranje suđa), te prebrisati suhom krpom. Tada prebrisati još jednom krpicom namočenom u otopinu sode bikarbone i malo alkoholnog octa. Omjer: 2 l vode, 4 žličice sode bikarbone, 2 žlice octa. Naknadno prebrisavanje nije potrebno. Na taj način anulirat će se svi neželjeni mirisi i smradovi iz zamrzivača a i spriječit će se nakupljanje istih u budućnosti.
I to je to! Zamrzivač je spreman za ponovni rad još dugo dugo godina ;) ili bar do slijedećeg čišćenja.
Ugodno čišćenje vam želim!
Izvor: recipeci.com
0 komentari:
Objavi komentar